Co dělat když...?

 

Hoří, povodeň, únik nebezpečných látek. A co doma? Hrozí nám nějaké nebezpečí?

Na všechny otázky dostali žáci naší školy odpověď v pondělí 27. 9. 2021 v rámci projektového dne Ochrana obyvatelstva za mimořádných událostí.

Na stanovištích kolem školy se žáci seznámili se základy první pomoci, s resuscitací a také s fungováním přístroje AED. Většina žáků si prakticky vyzkoušela na figurínách resuscitaci a ti starší i obsluhu AED.
Na dalším stanovišti si děti zopakovaly a možná se některé i naučily důležitá telefonní čísla IZS. Obrazně si zabalily evakuační zavazadlo a ujasnily si, jak je to s výstražnými signály. Překvapením pro mnohé i dospělé byly nástrahy v domácnosti – nabíječka telefonu v zásuvce bez telefonu, varná konvice, prodlužovačka a další běžné věci, které každodenně používáme a pokud nastane neočekávaný problém, čím hasit případný požár.
Velmi zajímavým stanovištěm bylo stanoviště Czech SAR týmu. Pro mnohé to byla celkem velká neznámá. Teď už víme co, vlastně kdo to je a co je náplní jejich činnosti.
Czech SAR tým je ostatní složkou IZS a jeho hlavní činností je pátrání po pohřešovaných nebo ztracených osobách na území celé ČR za pomocí čtyřkolek a další techniky. Pomoc s transportem osob v ohrožení z těžko přístupného terénu a také poskytování neodkladné první pomoci.
Děti si vyzkoušely, jaké to je ležet v nosítkách či transportovat nosítka se zraněným kamarádem. Velký úspěch měly čtyřkolky. Děti mohly zasednout za řídítka a vyzkoušet sice jen staticky, jaký je pohled ze čtyřkolky při pátrání.
Stanoviště pod borovicí patřilo Policii ČR a jejich výjezdové hlídce. Ukázka zbraní, chvatů a hmatů byla další zajímavou zastávkou projektového dne.

A co děti zjistily? Co dělat, když…

img_9764.jpg 

img_9653.jpg 

další fotografie ZDE

 

Vytisknout stránku Vytisknout stránku7. 10. 2021, 08:02, zobrazeno 626x, dnes 0x